"0,0 šofer - trezna odločitev!"

Aktualno > Dogodki | piše: Ministrstvo za zdravje | 6.6.2016
Danes se prične prvi del preventivne akcije "0,0 Šofer – Trezna odločitev". Akcija, ki vključuje povečan nadzor nad alkoholom in prepovedanimi drogami med vozniki v prometu in gostinskih lokalih, bo potekala do nedelje, 12. junija.
Leto 2015 so slovenske ceste zaznamovale prometne nesreče, ki so terjale več smrtnih žrtev. (foto: freeimages.com)
Leto 2015 so slovenske ceste zaznamovale prometne nesreče, ki so terjale več smrtnih žrtev. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Leto 2015 so slovenske ceste zaznamovale prometne nesreče, ki so terjale več smrtnih žrtev, po uspešnem letu 2014 pa se je v letu 2015 ponovno povečal tudi delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom. Zato vse udeležence v prometu pozivamo, da pred in med vožnjo ne uživajo alkoholnih pijač in drugih psihoaktivnih snovi ter da se tudi kot pešci in kolesarji v promet vključujejo s trezno glavo in upoštevajo cestnoprometna pravila.

Prvi del akcije 0,0 Šofer bo trajal od ponedeljka, 6. junija, do nedelje, 12. junija, ponovili pa jo bomo še v novembru in decembru (4. do 13. novembra in od 2. do 20. decembra). Nekatere preventivne in nadzorne aktivnosti se bodo izvajale tudi v drugih obdobjih leta.

V okviru akcije bo zagotovljen poostren policijski nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola na slovenskih cestah in prepovedjo prodaje in ponudbe opitim, poostren nadzor pa bodo izvajale tudi inšpekcijske službe.

Pristojni inšpektorati se bodo osredotočili na strežbo alkohola v gostinskih lokalih, zlasti upoštevanje prepovedi prodaje in ponudbe alkohola mladoletnim in vidno alkoholiziranim osebam tudi izven okvirnih datumov akcije. Inšpekcijski nadzor se bo izvajal tudi nad prepovedjo prodaje in ponudbe alkohola med delovnim časom na delovnem mestu in nad prepovedjo opitosti na delovnem mestu.

Sočasno bodo potekale tudi preventivne in promocijske aktivnosti, ki jih bodo izvajali Javna agencija RS za varnost prometa, Nacionalni inštitut za javno zdravje ter nevladne organizacije kot npr.: Zveza šoferjev in avtomehanikov Slovenije, DrogArt, Društvo Žarek upanja, Varna pot, Zavod Vozim.

Vabimo, naj "Slovenija piha 00".
V okviru akcije 0,0 Šofer bo potekala tudi promocijska akcija Slovenija piha 0,0, ki smo jo med mladimi vozniki začeli na Maturantski paradi 20. maja 2016.

Skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, izpitnimi centri in centri varne vožnje bomo o alkoholu osveščali "mlade voznike" oz. voznike začetnike. Prepoved vožnje pod vplivom alkohola je namreč med drugim prepovedana tudi za voznike začetnike, zato bodo tisti, ki bodo v poletnih mesecih opravili vozniški izpit ali izpit varne vožnje, ob potrdilu o opravljenem preizkusu prejeli silikonsko zapestnico s sloganom Furam 0,0. Slogan je povzet po promocijski akciji Združenja DrogArt, ki izvaja program Izberi sam za osveščanje mladih o alkoholu.

Aktivni bomo tudi na slovenskih cestah. V sodelovanju s policisti bomo s sloganom Slovenija piha 0,0 trezne voznike vabili k sodelovanju v nagradni igri. Policisti bodo po preverjanju alkoholiziranosti "0,0 šoferjem" izročili letak z navodili za nagradno igro, ki bo potekala na Facebook 0,0 Šofer.

Vsi, ki oblikujemo akcijo 0,0 Šofer – Trezna odločitev, voznike po vsej Sloveniji pozivamo, da pred in med vožnjo ne uživajo alkoholih pijač, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi, da upoštevajo dejstvo, da alkohol v organizmu ostane tudi do 12 ur in več po zaužitju, odvisno od količine zaužite pijače, da tudi kot pešci in kolesarji ravnajo odgovorno v prometu in se vanj vključujejo s trezno glavo ter da na sploh upoštevajo cestno prometna pravila.

Vozniki! Vožnja pod vplivom alkohola resno ogroža vas, vaše sopotnike in ostale udeležence v prometu.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kam pozimi, če ne marate snega? Ideje za vse, ki iščete mir in toplino

Zima ima veliko obrazov. Za nekatere pomeni sneg, mraz ...

Z avtom na pot: Kaj preveriti pred odhodom, kako ravnati ob okvari, utrujenosti...?

Preden se odpravite na pot z avtomobilom, še posebej pa...

Zimska utrujenost ali pomanjkanje železa? Kako razlikovati med obema

Ko pride zima, dnevi postanejo kratki, svetlobe je manj...

Na 27. Slovenski festivalu vin podeljena priznanja

V Cankarjevem domu je 13. in 14. novembra potekal 27. S...

Prihaja 27. Slovenski festival vin!

V Cankarjev dom ponovno prihaja tradicionalen dogodek, ...

Simbolična pogreba Neishe in Marka Verdeva odprla razpravo o minljivosti

V Ljubljani je Slovensko društvo Hospic ob 30-letnici d...

Možganska kap: Če ukrepamo pravočasno, lahko rešimo življenje

Med zelo pogoste in smrtne bolezni sodi tudi možganska ...

Naučite se prepoznati čustveni in energetski vampirizem

Kako prepoznati energetskega vampirja? Kaj je to čustve...

Iz Jožičine kuhinje: Bučkin narastek

Ljubitelji bučk boste enostavno navdušeni nad tem recep...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (19. - 25. 1. 2026)?

V začetku tedna vas bo – kljub temu da bo v ospredju še...

Izšla je januarska številka revije Vzajemnost 2026

Staranje je lahko lepo obdobje, na katerega pa se je tr...

Prepoznate znake možganske kapi? Lahko vam rešijo življenje!

V večini primerov možganske kapi je vzrok krvni strdek,...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.