Predlog Zakona o partnerski zvezi je vložil poslanec Jani Möderndorfer po zavrnitvi novele Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na decembrskem referendumu.
Zakon o partnerski zvezi izenačuje pravne posledice med partnerjema istega spola s pravnimi posledicami, kot jih zakon predvideva za zvezo dveh oseb različnega spola (zakonsko zvezo ali zunajzakonsko skupnost).
Gre za izenačitev pravnih posledic samo v razmerju med partnerjema, in sicer le kadar zakon daje kakšno pravico ali predpisuje določeno obveznost iz naslova pravice drugega zakonca ali jo uveljavljata oba izključno iz naslova obstoja zakonske zveze kot pravnega razmerja v delu, ki učinkuje med zakoncema. Zakon pa ne ureja družinskih razmerij oziroma razmerja do tretjih oseb (tudi ne do otrok).
Glede postopka sklenitve partnerske zveze zakon napotuje na smiselno uporabo določbo sklenitvi zakonske zveze, s čemer je obenem realizirana tudi nedavno izdana odločba Ustavnega sodišča, št. U-I-255/13-15 z dne 18. 2. 2016.
Državna sekretarka Martina Vuk je v razpravi v Državnem zboru dejala, da je Zakon o partnerski zvezi zelo podoben predlogu zakona, ki ga je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in ga dvakrat v okviru dveh različnih vlad dalo v javno razpravo.
»Vlada Republike Slovenije podpira vsa prizadevanja, ki stremijo k izenačevanju pravic vseh državljank in državljanov Republike Slovenije in ta zakon sledi tem prizadevanjem« je poudarila Martina Vuk.