KOLUMNA: Imate radi Evropo?

Evropa je stara dama, ki nerada da novim članicam, sem zapisal v aforizmu, svojem, pred leti. In dodal: Kjer se kuje evro, tam žari nova Evropa. Pa dodam še enega svojega: Evropejci smo različni, to nas združuje!
Imate radi Evropo? (foto: pexels.com)
Imate radi Evropo? (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Glede in okoli Breksitske godlje, ki sta jo skuhala Boris Jonson in Nigel Farage, jejo pa jo v Bruslju, bo kot kaže ta saga še dolga. Ker je Združeno Kraljestvo skoraj v celoti odvisno od uvoza wc papirja, zdaj ko naj bi dokončno izstopili, pa je parlament izglasoval še en podaljšek, tudi najbolj zagreti »breksitarji« spoznavajo, da bo brez wc papirja težka. Nečeloma bi tovornjaki z wc papirjem tudi po izstopu Britanije iz EU prečkali Rokavski preliv, toda kdo ve, ali bo šlo brez carine kot vsa ta leta dosedaj? Tudi če se ne spremeni nič za Britanijo po iztopu, in še najprej tam velja Evropska zakonodaja, niso več del EU.

Kar pomeni najmanj strošek potnega lista, ki ga zdaj pri potovanjih po EU niso rabili, samo osebno izkaznico. Tudi funt lahko strmoglavi, bankirji iz EU umaknejo iz »Londonskega citiya« in kontrole na mejah utegnejo biti strožje. EU pomeni enoten trg za ljudi, kapital in ideje. Kar velja v Sloveniji, velja kjerkoli v EU. Si predstavljate, da bi Slovenija hotela iz EU? To za majhno slovensko gospodarstvo pomeni bankrot v nekaj mesecih. Evropo, tako kot jo imamo, moramo imeti radi, jo spoštovati in verjeti vanjo. Če drugega ne, imamo skupno loterijo, Evro jackpot, imamo skupne projekte, in enoten trg dela. Kjerkoli v EU, razen v novih članicah, in v Veliki Britaniji, lahko plačujemo z evri, kjerkoli veljajo vsi bankovci in kovanci, razen spominskih.

Imamo približno iste cene, ki odstopajo za nekaj centov, tudi pri plačah se članice približujejo in imamo visok standard, v večini univerzalno zdravstvo in brezplačno javno šolstvo. To so vrednote Evrope, katere največji protagonisti so bili general De Gole, Churcil in prvi nemški zvezni kancler Adelnauer. Brez teh mož danes ne bi bilo svobodne in demokratične združene Evrope in Atlantskega zavezništva. In 75 let miru na stari celini.

Prav zato bi morali Katalonci malo razmisliti, ali lahko preživijo kot samostojna država, ali raje kot avtonomna dežela Španije? S kakšno valuto bodo plačevali in kako bodo vodili gospodarstvo? Toliko smo integrirani v skupni evropski trg, da sami ne zmoremo, EU je pač skupnost držav, z vsemi težavami, a tudi nevtralna Švica in neevropska Norveška sta bliže EU trgu, kot »Brekitarska« Britanija. Ki jo je nekaj tednov pred preloženim iztopom prizadel bankrot najstarejše turistične agencije in letalske družbe Thomas Cook. Davkoplačevalci Britanije pa so plačali največjo repatriacijo v zgodovini, tega Breksitarji niso opazili.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Matjaž Florjanc Lukan: »Dobra služba je delo, ki te notranje izpolnjuje«

Večina nas hodi v službo, ker je pač treba služiti dena...

»Dolgotrajna oskrba v praksi: sistem se gradi, človek pa ne sme ostati spregledan«

Kako se dolgotrajna oskrba udejanja v resničnem življen...

Med ljubeznijo in nemočjo: resnična izkušnja hčerke, ki se sooča z demenco pri mami

Bolezen Marijine mame je sprva napredovala počasi. V dr...

[Sobota, 27. 9.] Vabljeni k ogledu oddaje AH, TA LETA! na 1. programu TV Slovenija

Učimo se lahko vedno in povsod, kajti učenje niso samo ...

Spoznajte babico, ki je snema oglase in obvlada pametne telefone

Upokojitev pogosto pomeni začetek novega poglavja v živ...

Poslovila se je Sanja Lončar, a njena modrost ostaja z nami

Z žalostjo v srcu se poslavljamo od Sanje Lončar, žensk...

Kaj se zgodi, če masirate palec in kazalec?

Preizkusite to enostavno in zelo učinkovito metodo, ki ...

KUHALNICA: Enolončnica z domačo klobaso

Včasih, ko se naveličamo cvrtja, peke in obilnih obroko...

Recepti za noč čarovnic: strašne nadevane paprike, mini pice in bučna juha

Pripravite pisane in okusne jedi za noč čarovnic. Poisk...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.