Materina dušica ali timijan?
Pogosta dilema – je to isto zelišče?
Rod timijanov obsega več kot 300 različnih vrst in pri nas zasledimo lahko res zelo različna poimenovanja. Vrtni timijan, vrtna materina dušica, travniška materina dušica, divji timijan, … Čeprav obstajajo razlike med posameznimi vrstami – v sami rasti, obliki listov, barvi cvetov, vsebnosti učinkovin, vonju, aromatičnosti … pa v zdravilstvu vse vrste timijanov obravnavamo podobno. Zato bom v nadaljevanju članka uporabljala kar izraz timijan (kot celoten rod).
Timijan je znan po svoji aromatičnosti in močnih zdravilnih lastnostih in je že stoletja nepogrešljiv v kulinaričnih in zeliščarskih tradicijah.
Okus in Energetika
Timijan ima močan, zemeljski okus z rahlim pridihom mete in rahlo grenkobo. Njegov okus pogosto opisujejo kot topel, pikanten in rahlo poprov. Eterična olja v timijanu, zlasti timol, prispevajo k njegovemu močnemu, značilnemu vonju in okusu.
Glede na energetiko timijan greje in suši. Ima spodbujevalni učinek na telo, kar je še posebej koristno pri stanjih, ki jih zaznamuje hlad in vlaga (kot npr. pri mokrem, produktivnem kašlju, vnetih sinusih polnih sluzi, …).
PREBERITE TUDI: NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)
Delovanje
Timijan je prava zakladnica zdravilnih lastnosti, zaradi česar je vsestransko zelišče v zeliščarstvu. Med drugim deluje:
Protimikrobno - Timijan je znan po svojih močnih protimikrobnih lastnostih, deluje tako proti bakterijam, virusom in glivicam.
Kot ekspektorans (olajšuje izkašljevanje) - pomaga sproščati in izločati sluz iz dihalnih poti, kar je še posebej koristno pri mokrem/produktivnem kašlju, pa tudi pri drugih stanjih, kjer se nam v dihalih nabira preveč sluzi.
Antispazmodično (sprošča krče) - lahko pomaga pri lajšanju mišičnih krčev in krčev, zlasti v dihalnem in prebavnem sistemu. Zaradi te lastnosti je lahko uporaben tudi pri spazmodičnem kašlju (suh kašelj, ki nastane zaradi krča mišic v dihalih), tradicionalno pa se ga učinkovito uporablja tudi pri menstrualnih krčih.
Karminativno – pomaga pri prebavi s tem da poveča pretok krvi v prebavilih, zmanjšuje pline in s tem lajša napihnjenost.
Protivnetno – lahko pomaga zmanjševati vnetja v telesu, zlasti v dihalnem in prebavnem sistemu.
Antioksidativno - Timijan je bogat z antioksidanti, ki pomagajo zaščititi telo pred oksidativnim stresom in podpirajo splošno zdravje.
PREBERITE TUDI: KOPRIVA - kraljica divjih zdravilnih rastlin (vse o učinkih in uporabi)
Uporaba in Priprava
Timijan je zelo okusno kulinarično zelišče. Ker ima tako intenziven okus in vonj se ga v kulinariki uporablja kot začimbo, v majhnih količinah.
Pripravki timijana so lahko različni od čajev, tinkture, macerata, kisa do eteričnega olja.
Protimikrobne lastnosti so v glavnem ugotavljali z uporabo eteričnega olja.
Doziranje:
Čaj: 2-6 g posušene rastline na dan
Tinktura: suha zel, 1:5, 35% alkohol: 2-4 ml, 3 x na dan.
Eterično olje: 1% ali manj v nosilnem olju (1 kapljica EO + 100 kapljic nosilnega olja)
Previdnostni ukrepi
Timijan na splošno velja za varno zelišče, še posebej ko se ga uporablja v majhnih količinah
Nosečnice in doječe matere naj ne uporabljajo timijana v medicinskih dozah, kot tudi ne eteričnega olja. V večjih dozah je timijan emenagog – zelišče, ki stimulira krčenje maternice in spodbuja menstruacijo…predstavlja potencialno nevarnost za splav pri nosečnicah.
Previdnost tudi pri uporabi timijana pri majhnih otrocih - kot začimba in v manjših količinah po večini ne predstavlja nevarnosti; uporabo medicinskih količin in eteričnega olja pa pri otrocih mlajših od treh let odsvetujem.
Eterično olje se mora uporabljati vedno razdredčeno.
Timijan v zelo redkih primerih lahko povzroča alergijske reakcije.
PREBERITE TUDI: BALDRIJAN: zmanjšuje tesnobo, pomirja, lajša bolečine, deluje proti nespečnosti...
Zaključek
Timijan je vsestransko in močno zelišče s širokim naborom uporab. Ne glede na to, ali pijete pomirjujočo skodelico timijanovega čaja, uporabljate timijanov sirup za pomiritev kašlja ali dodajate njegove aromatične liste svoji najljubši jedi, timijan ponuja obilico koristi. Njegove antimikrobne, ekspektorantske, antispazmodične, karmitativne, protivnetne in antioksidativne lastnosti ga naredijo za dragoceno dopolnilo vsaki zeliščni zbirki. Torej, naslednjič, ko posežete po tem skromnem zelišču, si zapomnite, kako številne načine lahko podpira vaše zdravje in dobro počutje.
Avtorica prispevka je dr. Tina Mele, ki izobražuje in spodbuje vse, ki jih zanima uporaba zelišč - več o njenem delu najdete na spletni strani thegreenwitch.si.
"Moje poslanstvo je, da spodbudim čim več ljudi, da se »vrnejo« k zelenim zaveznikom, da se naučijo uporabljati zdravilne rastline izpred domačega praga na enostaven in poceni način. Ker nam narava ponuja toliko možnosti, kako nas lahko podpre." Pravi avtorica prispevka dr. Tina Mele.