Alergije na hrano so vse pogostejše

Pojavljanje alergijskih bolezni ali preobčutljivosti na hrano je v zadnjih letih močno naraslo. Vzroki za to so v spremenjenem načinu prehranjevanja, uvajanja eksotične in gensko spremenjene hrane, zaradi vse večjega števila kemikalij in aditivov.
Alergije na hrano so vse pogostejše. (foto: www.sxc.hu)
Alergije na hrano so vse pogostejše. (foto: www.sxc.hu)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
V razvitem svetu je porast alergijskih bolezni višji zaradi višjega življenjskega standarda in boljših higienskih razmer. Okužbe dojenčkov so bistveno redkejše, posledica česar je upočasnjeno dozorevanje imunskega sistema. Zadnja leta so zime toplejše, zaradi česar se veča količina in raznolikost cvetnega prahu. Nevaren je tudi tobačni dim, saj se v družinah kadilcev alergije razvijejo znatno prej in v večji meri kot v družinah nekadilcev. Pomanjkljivo naravno zračenje in višje temperature v bivalnih prostorih pospešujejo razvoj pršic, uporaba klimatskih naprav pa pojavljanje plesni in njihovih alergogenih delcev. V stanovanjih pa imamo ljudje tudi vse več domačih živali.

Zakaj so danes alergije na hrano vse pogostejše? Predvsem zaradi spremenjenega načina prehranjevanja, uvajanja eksotične hrane, povečane uporabe alergogene hrane in gensko spremenjene hrane, uživamo industrijsko pripravljeno hrano z dodanimi aditivi, pri gnojenju in skladiščenju hrane se uporablja vrsta kemikalij ...

Kakšne negativne učinke ima lahko hrana na naše telo? Neugodni učinki hrane na telo so lahko toksični ali netoksični. Pri toksičnem učinku hrane na telo pride do zastrupitve s hrano zaradi okužbe le-te z mikroorganizmi, medtem ko med netoksične učinke hrane na telo uvrščamo alergijo in intoleranco.

Alergija na hrano je imunsko posredovana reakcija, medtem ko je intoleranca na hrano neprenašanje hrane - neimunsko posredovana reakcija.

Alergija na hrano predstavlja vsako neugodno reakcijo na sicer neškodljivo hrano ali njeno sestavino, ki izzove imunski sistem. Snovi, ki povzročajo ta izziv, so alergeni. Alergen je sestavina živila, ki pri osebah, alergičnih na hrano, spodbudi imunski sistem k izdelovanju protiteles. Reakcija med alergenom in protitelesom spodbudi celice k sproščanju biološko aktivnih snovi, aminov, npr. histamin. Amini povzročajo reakcije v telesu, kot so otekline, rdečico, srbenje, prebavne motnje. Alergija na hrano je bolezen. Če je oseba alergična na določeno hrano, je nikakor ne sme zaužiti.

Intoleranca na hrano pa predstavlja reakcije v telesu, pri katerih ne prihaja do odziva imunskega sistema, vendar pa so lahko znaki enaki kot pri alergiji na hrano. Intoleranca je pogosta motnja. Oseba, ki ima intoleranco, na to hrano ni alergična. Primeri: laktozna intoleranca, intoleranca na konzervanse, arome, barvila, intoleranca na naravne sestavine v hrani, npr. biogeni amini v vinu, školjkah, kislem zelju, siru, klobasah, ...

Najpogostejši povzročitelji alergij ali intolerance na hrano so: kravje mleko, jajca, posebej beljak, ribe, oreščki, čokolada, arašidi, paradižnik, soja, gluten.

Alergijo ali intoleranco lahko povzroči katerakoli hrana, zato je potrebno dieto prilagoditi vsakemu posamezniku. Pri bolniku, pri katerem obstaja sum alergije ali intolerance na živila in ima negativne laboratorijske izvide, uvedemo eliminacijsko ali hipoalergijsko dieto. Eliminacijska dieta je manj stroga od hipoalergijske diete, saj je dovoljeno uživanje glutena ter mleka in mlečnih izdelkov.

Ko pri bolniku ugotovijo, na katero hrano je alergičen, le-ta dobi seznam dovoljenih in prepovedanih živil, ki jih je potrebno iz jedilnika strogo izločiti. Na splošno velja, da hrana ne sme biti močno začinjena, pražena ali ocvrta, ker draži prebavila.

Hrana ne sme vsebovati konzervansov, umetnih barvil, umetnih arom, umetnih sladil, lecitina, svinjine, mesnih izdelkov, jušnih koncentratov, ostrih začimb, mešanic začimb, čokolade, kakava, lupinastega sadja.

Hrano pripravljamo povsem ločeno od ostalih jedi. Pri pripravi hrane in izboru živil moramo biti posebej pozorni, da živila ne vsebujejo skritih alergenov, zato je zelo pomembno, da natančno preberemo deklaracijo.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Alkalna dieta: reši vas lahko raka, visokega pritiska, osteoporoze in odvečnih kg

Strokovnjaki, ki zagovarjajo alkalno dieto trdijo, da l...

Svetovni dan varnosti hrane: Ključno je ozaveščanje vseh členov v prehrambni verigi

Dan pred svetovnim dnevom varnosti hrane, ki ga obeležu...

5 razlogov, zakaj se vam okoli trebuha kopiči maščoba in kako se je znebiti

Se vam okoli trebuha nabira maščoba, ki se jo nikakor n...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

Če boste jedli to hrano, bodo vaši možgani, srce in ožilje za vedno zdravi

Študije kažejo, da je to tista hrana, ki podpira zdravj...

3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob

Spoznajte 3 super živila, ki dokazano pomagajo pri hujš...

Iz raziskave: Multivitamini so ključ do boljšega spomina in kognitivnih sposobnosti

Tako kaže najnovejša raziskava, s katero ugotavljajo, d...

Tukaj se v vaši kuhinji nabira največ umazanije. Očistite še danes!

Spoznajte 6 najbolj umazanih površin v kuhinji. Na neka...

Vas mučijo napenjanje, zaprtje, neredna prebava? Jejte TO in vaša prebava se bo uredila!

Predstavljamo vam sestavino (in živila), ki vam lahko p...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.