Čar pozimi cvetočih rastlin in prve znanilke pomladi

Čeprav nam zima ponekod še ponuja snežno idilo in vse radosti povezane z njo, nam je misel na toplo pomlad vedno bližje. Pogosto je tako, da si ljudje v posameznem letnem času zaželimo že naslednjega, torej pomladi smo že z mislimi na poletje, po toplem poletju si rišemo jesensko paleto barv, jeseni nestrpno pričakujemo zimo, pozimi pa se še bolj veselimo toplih barv pomladi. Marsikdo, tudi zaradi nevšečnosti žleda, ki je prizadel veliko krajev v naši deželi, zato letos še nestrpneje pričakuje toplejše dni.
Pozimi cvetoča brogovita. (foto: Mojca habjan)
Pozimi cvetoča brogovita. (foto: Mojca habjan)
Pozimi cvetoča brogovita. (foto: Mojca habjan) Nepozebnik (foto: Mojca Habjan) Žafrani (foto: Mojca Habjan) Leskovec (foto: Mojca Habjan) Rumeni dren (foto: Mojca Habjan) Mimoza (foto: Mojca Habjan) Telohi (foto: Mojca Habjan) Zvončki (foto: Mojca Habjan) Lemprika (foto: Mojca Habjan) Čebulična perunika (foto: Mojca Habjan) Javor (foto: Mojca Habjan)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Ledene ujme v takem obsegu in trajanju, kot smo jo doživeli pred dnevi, ne poznamo. Tako smo lahko opazovali osupljive prizore, tiste manj prijetne zaradi lomov drevesnih debel, vej ter poškodb na objektih... in presenetljivo čudovite, v žled odete rastline. Lahko bi rekli, da nam je narava postregla s pravo 'ledeno idilo', ki je še bolj prišla do izraza na cvetočih rastlinah. Videti je bilo, kot da so cvetovi skrbno shranjeni v 'steklene posode'.

Vsekakor pa nas veselijo ljubki pogledi na vse rastline, ki se skrivajo pod snegom in sramežljivo kukajo na plano. Vendar nam toploto pomladi najbolje pričarajo v barve sonca odeti cvetovi žafranov, golega jasmina, nepozebnika, forzitije, leskovca, navadnega drena, mimoze ...

Medtem, ko se večina znanilcev pomladi šele pripravlja na cvetenje, imajo telohi že veličastno odprte cvetove. Podobno nas konec zime poleg že nekaterih omenjenih rastlin razveseljujejo še ozimki ali jarice, zvončki, na primorskem lemprike, greniki, kamelije, volčini, čebulične perunike, zvezdaste magnolije, mandljevci in še mnoge druge. Zvončkov se nedvomno najbolj veselijo otroci in se še raje odpravijo na sprehod v naravo. Marsikomu predstavljajo te očarljive cvetlice tudi lep spomin na otroštvo, saj smo s šopkom zvončkov in žafranov ponosno razveseljevali mamice in babice.
V zimskem času prihajajo poleg cvetov do izraza tudi rastline z zanimivem lubjem, plodovi, barvo vej, listov in iglic. Svibe ali dreni z rumenimi ali rdečimi vejami so čudovit kontrast belini snega.

Skrivenčene veje leske (Corylus avellana 'Contorta') so vidne šele pozimi, ko grm ni olistan. Prezrta niso tudi debla brez, platan, nekaterih javorjev ... Zelene iglice nekaterih iglavcev dobijo bakren pridih in tako počakajo vse do pomladi, ko se spet preoblečejo v svežo zeleno obleko.

V krajih, kjer sneg ni značilen pokazatelj zime, lahko zimsko počutje ustvarimo z domiselno kombinacijo zimzelenih in pozimi zanimivih rastlin (npr. belo lubje breze pred zelenimi listi lovorikovcev, rdeče veje svib v kombinaciji s tisami ..). Vedno pa bodimo pozorni tudi na skladno vključevanje rastlin v prostor z že obstoječimi grajenimi elementi in druženje z rastlinami, katerih lepota pride do izraza pa v drugih letnih časih.

Nekatere rastline, ki nikakor ne smejo biti pogrešljive v vrtu, če želimo opazovati očarljive zimske prizore in prve znanilce pomladi:
-Drevesa: breza, nekateri javorji (Acer griseum), mandljevec, mimoze ...,
-Grmovnice: nepozebnik, pozimi cvetoča brogovita (Viburnum Bodnantense 'Dawn', Viburnum tinus),
rumeni dren, forsitija, goli jasmin, svibe, leskovec, skrivenčena leska..., zimzeleni listavci (pušpan,
avkuba, trdoleska, bodika, lovorikovec, kosteničevje, skimija, pieris...) in iglavci,
-Trajnice in trave: teloh, bršljan, netreski, homulice, čebulične perunike, razne okrasne trave...,
-Čebulnice in gomoljnice: žafrani, zvončki, jarice...
Skratka tudi pozimi se na navidezno spečem vrtu marsikaj dogaja. Ker je v hladnejšem delu leta vrt opazovan predvsem iz notranjih prostorov, je vsekakor priporočljivo v bližini oken ali balkonskih vrat posaditi nekaj pozimi zanimivih rastlin. Tako jih bomo lahko občudovali iz udobnega naslanjača, si 'pobarvali' počutje s toplimi barvami in si v mislih za trenutek pričarali pomlad.

 
Še več najdete tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Metka Klevišar: LJUDJE, KI NIČ NE VEDO, VEDO VSE

"Ampak govorili so tako suvereno, kot da so pravi strok...

Metka Klevišar: MUCA JI POLEPŠA ŽIVLJENJE

Sama nisem nikoli imela niti mačke, niti psa, tako da š...

Iz Jožičine kuhinje: Žemljice iz pirine moke z dodatkom kislega testa

Tokrat naša ambasadorka Jožica z nami deli recept za pi...

22. Festival za tretje življenjsko obdobje konec septembra v Cankarjevem domu

V Cankarjev dom v Ljubljano od 27. do 29. septembra pri...

Kaj nas čaka ta teden? Astro napoved od 11. do 17. septembra (piše priznana astrologinja)

V prihajajočem obdobju šestih mesecev bo priložnost, da...

Metka Klevišar: DOBRO SE JE NAUČITI VČASIH REČI TUDI "NE"

Pred dnevi je je znanka, ki je zelo ljubezniva in je tu...

Priporočamo knjigo: Kreativna vizualizacija za začetnike

Priljubljen avtor Richard Webster v knjigi predstavlja ...

Iz Jožičine kuhinje: Krema v kozarčkih z belo čokolado in malinami ali jagodami

Obožujem kreme v kozarčkih, ker so hitro pripravljene i...

Astrološka napoved od 21. do 27. avgusta (piše priznana astrologinja)

V naših očeh so pred nami še izredno zanimivi dnevi v m...

Pridružite se Univerzi za tretje življenjsko obdobje – zdaj je čas za vpis!

Si želite obuditi nekdanja ali razviti nova zanimanja, ...

7 najbolj pogostih napak, ki jih delamo pri vzgoji sobnih rastlin

Vam sobne rastline ne uspevajo, kot bi si želeli? Preve...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.