Čustveno prehranjevanje: Kako se ga rešiti?

Čustveno prehranjevanje se omenja precej redko, kar je nenavadno glede na to, kako pogosto se z njim srečujemo v praksi, nekateri celo vsakodnevno. Gre za hranjenje, katere namen ni potešiti fizične potrebe po hrani in omogočiti pridobivanje energije za vsakodnevno delovanje, temveč za hranjenje, ki ublaži psihično stisko in pritiske vsakdanjika.
Čustveno prehranjevanje je zelo pogosto. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Čustveno prehranjevanje je zelo pogosto. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Tisti, ki odkrivajo, da dostikrat občutijo nekakšno »psihično lakoto«, katero potešijo s hrano, največkrat navajajo, da se to zgodi v bolj stresnih obdobjih ter ob občutkih žalosti, razočaranja, jeze, strahu, osamljenosti ali zdolgočasenosti. Z namenom, da utišajo ali potlačijo določeno neprijetno čustvo, največkrat posežejo po nezdravi hrani, sladkarijah ali »junk foodu«. Neprijetno čustvo pa se umakne le začasno, kmalu se vrne, zahteva novo »čustveno malico«, večkrat pa ga spremlja še en neprijeten občutek – občutek krivde zaradi avtomatskega poseganja po večji količini nezdrave hrane.

Obstaja kar nekaj namigov, ki izdajajo, da gre za čustveno in ne za fizično lakoto: čustvena lakota se pojavi nenadno, je zelo močna in mora biti zadovoljena takoj, ne občuti se fizično, torej v želodcu, gre bolj za nekakšno hrepenenje, neredko po specifični (najpogosteje nezdravi) hrani. Pogosto se zdi, da nad količino hrane, ki jo pojemo zaradi čustvene lakote, nekako nimamo kontrole, lahko se ustavimo šele, ko začutimo močno bolečino v želodcu, takšno prehranjevanje pa vodi v težke občutke sramu, krivde in obžalovanja, ki se pojavijo po koncu takšnega »obreda«.

Mnogi se svoje navade, da se prehranjujejo čustveno, niti ne zavedajo ali mislijo, da imajo zgolj prešibko voljo, da bi s tem prenehali. Nedvomno je za vse spremembe potrebna volja, oziroma motivacija, pri čustvenem prehranjevanju pa je osnovnega in hkrati ključnega pomena, da najprej ugotovimo razloge zanj. Pogosto gre za nepredelane travmatične izkušnje, zamere, nezadovoljstvo v medosebnih odnosih, strah pred prihodnostjo, težave na delovnem mestu, finančne težave ter tudi za depresijo ali anksiozne motnje. Na čustveno prehranjevanje lahko torej gledamo kot na simptom in ne kot na osnovno težavo. V skladu s tem je pomembno, da se posvetimo osnovni težavi ter njenemu odpravljanju. Pogosto je ključnega pomena, da se naučimo izražati neprijetna čustva, ko se pojavijo in na primeren način, ki nam ne škoduje pač pa doprinese k večjemu zadovoljstvu na določenem področju.

Čustveno prehranjevanje ne vključuje le hranjenja, povezanega z neprijetnimi občutki, temveč tudi hranjenje z namenom nagrajevanja. Težko bi našli praznovanje, osebno ali kakršnokoli drugo, ki ne bi vključevalo tudi hrane. Ob posebnih priložnostih seveda ni sporno, da pojemo malo več ali, da ob posebnih dneh jemo tudi drugačno hrano, kot sicer. Tisti, katerim lahko prehranjevanje »za nagrado« začne povzročati težave, so najverjetneje prinesli takšen vzorec že iz otroštva. Morda je bila hrana nekakšen vzgojni ukrep, z dodatki se je nagrajevalo, z odvzemom kaznovalo, takšnih globoko zakoreninjenih čustvenih vzorcev, pa se je težko znebiti tudi v odraslem obdobju.

Kako prepoznati čustveno prehranjevanje, kateri so vzroki zanj in kako ga lahko postopoma opustite, lahko raziščete s pomočjo programa »Psihodieta«, o katerem si lahko več preberete tukaj ter se odločite za vključitev v naslednjo skupino, ki bo s srečanji pričela 1.10.2015. Program vodi Alja Fabjan, certificirana integrativna psihoterapevtka.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Odlična sladica: Slivov štrudelj (recept)

Namesto jabolčnega zavitka, lahko pripravimo tudi slivo...

Recepti za zdrava kosila: Vegetarijanski burger z lečo

Tokrat si privoščite za prebavila in organizem lažjo in...

Recept: Stročji fižol v slanici

Jožica tokrat z nami deli recept za stročji fižol v sla...

Recepti za zdrava kosila: Polnjene paprike z rjavim rižem

Tokrat recept za odlično, okusno zdravo kosilo. Polnjen...

Alkalna dieta: reši vas lahko raka, visokega pritiska, osteoporoze in odvečnih kg

Strokovnjaki, ki zagovarjajo alkalno dieto trdijo, da l...

Recepti iz Jožičine kuhinje: Pohorska omleta

Za vas sem pripravila top recept za pohorsko omleto, ki...

Ideja za kosilo: Mesne kroglice s paradižnikovo omako

Čufte ali mesne kroglice so priljubljena jed iz mletega...

Super recept za tiramisu v lončku

Tiramisu v lončku je odlična sladica, ki jo pripravimo ...

Svetovni dan varnosti hrane: Ključno je ozaveščanje vseh členov v prehrambni verigi

Dan pred svetovnim dnevom varnosti hrane, ki ga obeležu...

Recepti za zdrava kosila: Losos na žaru s šparglji

Recepti za zdravo kosilo! Zdrava prehrana je ključ do b...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Barbara Bizovičar

Barbara Bizovičar
popotnica


"Sklenila sem, da ne bom več sanjala o življenju, ampak svoje sanje živela!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.