Več kot polovico živilskih odpadkov ustvarijo gospodinjstva. Odpadki hrane (pre)večkrat predstavljajo tista živila, na katera smo preprosto pozabili. Običajno so skrita v ozadju kuhinjske shrambe, njihov rok uporabe pa je omejen.
Z dobro organizacijo shrambe lahko preprečite ali vsaj zmanjšate količine odpadne hrane v vašem gospodinjstvu in s tem ravnate bolj odgovorno do okolja in vaše denarnice. To lahko storitev v 6 preprostih korakih.
1. Odstranite živila s pretečenim rokom
V prvem koraku prestavite vsa živila iz vaše shrambe na kuhinjski pult ali jedilno mizo. Dobro preglejte vse izdelke in odstranite tiste s pretečenim rokom. Če boste pregledovali izdelke neposredno v shrambi, boste zagotovo spregledali kakšnega, ki ni več uporaben. Če boste police shrambe spraznili, jih boste tudi lažje očistili.
2. Živila razdelite na kategorije
Hrano z dobrim rokom uporabe razporedite v kategorije, kot so testenine, žita, kosmiči, izdelki za peko, prigrizki in podobno. Določite jim mesto v shrambi. Za boljšo preglednost in funkcionalnost uporabite košare za kategorije in doze za shranjevanje za odprta živila, ki jih uporabljate pogosteje.
3. Zložite živila po datumu uporabnosti
Živila shranjujte po datumu uporabnosti. V ospredje postavite živila s krajšim rokom uporabe, v ozadje pa tista z daljšim. Tako boste iz shrambe vedno vzeli prehrambeni izdelek, ki ga morate porabiti prej, s tem pa posledično zmanjšali možnost, da bi hrana potekla.
4. Označite kategorije živil
Vse košare in police označite z imeni kategorij izdelkov, doze za shranjevanje pa označite z imenom izdelka in datumom uporabe. Tako boste vi in vaši družinski člani v prihodnje lažje našli živila, ki jih potrebujete, zaradi boljše preglednosti bolj optimalno vodili zaloge hrane in vedno odložili izdelke nazaj na pravo mesto.
5. Živila s kratkim rokom uporabe hranite v posebni košari
Če imate na zalogi večje količine hrane, shrambo preglejte večkrat letno. Tako ne boste spregledali tistih prehrambenih izdelkov, ki so pred rokom izteka. Če opazite, da hranite kar nekaj takih izdelkov, jim namenite posebno košaro. Ta košara deluje kot opomnik, kaj morate uporabiti čim prej. Označite jo s posebno nalepko, ki vas opominja na krajši rok uporabe.
6. Ne kupujte spontano
Pred vsakim nakupom pripravite seznam živil, ki jih potrebujete. Seznam naj vsebuje tiste izdelke iz shrambe, ki jih morate nadomestiti kot tiste, ki jih boste potrebovali v kratkem za pripravo obrokov. Tako ne boste pozabili živil, ki jih redno uporabljate in po nepotrebnem kupovali hrano, ki jo že imate na zalogi.
O AVTORICI ČLANKA
Avtorica članka Tadeja se profesionalno ukvarja z organizacijo prostora in strankam pomaga pri ureditvi doma. Več o njenem delu lahko nadete na njeni spletni strani TUKAJ.