Ko pomislimo na jesen in zimo, tako starše kot stare starše rahlo zaskrbi, kaj bodo z otroci počeli vse te hladne dni. Ampak tudi ta čas lahko odlično izkoristimo, če ne še bolje.
Pripravili smo nekaj idej za kakovostno preživljanje jesenskega in zimskega časa z vnuki.
Jesensko potepanje in ustvarjanje
Pojdite z vnuki na sprehod v gozd ter skupaj naberite plodove in liste, ki jih lahko kasneje uporabite za ustvarjanje.
V času krompirjevih počitnic lahko skupaj izrezljate strašno bučo.
Na domačem vrtu lahko pripravite lov na zaklad, ki ga lahko skrijete v kup listja.
Zimske radosti na snegu
Ko zapade sneg, so na prvem mestu seveda igre na snegu. Najprej poskrbite, da boste tako vi kot vnuki toplo oblečeni, da vam ne bo hči ali snaha kasneje očitala, da ste se vsi prehladili ravno tisti dan.
Če vam ni do sankanja, si lahko naredite snežno zabavo kar na domačem vrtu ali v okolici doma. Zgradite snežne utrdbe ali skulpture. Snežno skulpturo lahko zgradite tudi v obliki vulkana - v sredini izdolbete luknjo, vanjo vlijete zmes vode in sode bikarbone, čez vse to pa vlijete alkoholni kis, ki mu dodate jedilno barvo in nekaj kapljic detergenta ... in vulkan bo začel bruhati.
Pripravite lahko tudi snežni poligon, ki vključuje kidanje dovoza, se razdelite v dve skupini in pričnete s kepanjem, pa tudi zasneženi lov na zaklad ne sme manjkati. Namig: namige vrišite v sneg!
Jesenska ali zimska zabava na toplem
Ko se boste naužili vseh radosti, ki jih ponuja narava, in ko vas bo vse že pošteno zeblo, pojdite na toplo ter si pripravite topel napitek in prigrizek.
Otroci bodo nekaj časa verjetno mirni, toda ko »se stalijo«, bodo postali spet živahni, zato si pomagajte s temi idejami za zabavo na toplem:
1) Družabne igre. Nič novega, kajne? Kaj pa, če bi družabno igro izdelali kar sami? Vnuki bodo zagotovo navdušeni.
Na trdo podlago prilepite dva lista in narišite dooolgo gosenico. Gosenica naj ima glavo, kjer se bo igra začela, in rep, kjer se bo igra končala. Vmes narišite majhne kroge, po katerih se boste premikali. Za vsak drugi ali tretji krog si skupaj z vnuki izmislite navodila: pojdi dve polji nazaj, naredi pet počepov, zapoj pesmico ... Potrebujete le še figurice in kocko in igra se lahko začne.
In se še spomnite iger iz vašega otroštva? Zdaj je čas, da jih predstavite svojim vnukom.
2) Skupno kuhanje in peka. Otroci zelo uživajo v kuhanju in peki, starši pa jih pogosto nimajo časa vključiti v to, tako da vam bodo z veseljem pomagali.
V peko piškotov lahko vključimo že zelo majhne otroke, ki jim je izrezovanje z modelčki poznano iz igranja s plastelinom. Ker pa bodo te zares prave piškote na koncu tudi pojedli, bo takšna igra še toliko bolj zabavna.
3) 2v1: peneča kopel. Topla voda, ogromno pene, nekaj posodic za prelivanje in vodna zabava se lahko začne. Kopel pa tudi blagodejno vpliva na telo, tako da bodo otroci po njej tudi bolje spali. Starši bodo več kot zadovoljni.
4) Knjige, knjige in še enkrat knjige. Pravljic in poučnih knjig ni nikoli preveč. Malo večje otroke spodbujajte k branju, pripovedovanju in risanju zgodb. Z mlajšimi pa si ogledujte slikanice in jih spodbujajte h govoru. Izmislite si svojo zgodbo, ki je niso še nikoli slišali, vendar pazite, da si jo dobro zapomnite, ker jo bodo naslednjič želeli ponovno slišati!
5) Ustvarjanje na 1001 način. Spodbujajte ustvarjanje. Skupaj z vnuki se domislite, kaj bi lahko ustvarili. Tudi če sem vam zdijo njihove ideje neuresničljive, vendarle poskusite in spoznali boste, da je zares vse mogoče.
Otroke spodbujajte tudi k skrbi za okolje in uporabite čim več odpadne embalaže. Uporabite veliko kartonasto škatlo od pralnega stroja in izdelajte hiško, iz odpadnih plastenk izdelajte vazice, iz pokrovčkov vlažilnih otroških robčkov izdelajte igro spomin.
Jeseni lahko skupaj z vnuki pripravite jesensko dekoracijo. Iz modelirne mase izdelajte ježka, za bodice pa uporabite tanke vejice. Izdelajte še jabolko in hruško ter vse to pobarvajte. Dodajte še posušene liste in plodove, vse to zložite na podstavek in dekoracija je pripravljena. Pozimi lahko skupaj z vnuki izdelujete snežinke in venčke, pomagajo pa vam lahko tudi pri okraševanju božičnega drevesca.
6) Pokažite jim svoje spretnosti. Večina otrok s starši ne počne enakih stvari kot s starimi starši. Veste, zakaj? Ker jih starši preprosto ne znajo tako dobro kot jih znate vi, stari starši.
Zato babice, pokažite svoje ročne spretnosti in naučite vnuke plesti, kvačkati ali/in klekljati. Dedki, naučite svoje vnuke igrati šah in izdelovati reči iz lesa.